Wysypka słoneczna – 8 pytań




 

7. Jak to leczyć?

Najlepszą formą leczenia jest zabieg karaise, w którym tolerancja UV skóry jest sztucznie poprawiona dzięki SUP lub wąskopasmowej terapii UVB. Lekką terapię należy rozpocząć 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem oczekiwanego okresu objawowego. Po zabiegu tolerancję UV skóry można utrzymać, pozostając regularnie na słońcu.

Objawy światłoczułości można również złagodzić dzięki nawilżaczom, chłodzącym opakowaniu, kremom kortyzonowym, NLPZ i lekom przeciwhistaminowym. Niektórzy otrzymują pomoc z beta-karotenu lub hydroksychlorochiny przepisanej przez lekarza. Leczenie i leki należy zawsze uzgodnić z lekarzem prowadzącym.

Po słonecznej porze skóra szybko traci zdolność tolerowania słońca. Leczenie karaise należy zawsze rozpocząć przed kolejną ekspozycją na słońce.

 

 

8. Czy krem przeciwsłoneczny jest pomocny?

Osoba z reakcją nadwrażliwości na światło musi nosić najwyższy możliwy krem ochronny. Kupując krem ochronny, należy również upewnić się, że krem chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Krem należy stosować prawidłowo, tzn. Należy go dodawać co 1-2 godziny. Skuteczność ochrony przeciwsłonecznej zależy również od ilości nałożonego kremu. Jeśli krem jest zbyt cienki, efekt ochronny jest mniejszy niż obiecany na opakowaniu.