8 najbogatszych krajów świata




7. Norwegia
Ludność: 5 435 878
PKB na mieszkańca (PPP): $67,978.7
Norwegia jest znana z najwyższego standardu życia na Ziemi i zajmuje pierwsze miejsce w indeksie rozwoju społecznego dzięki zaawansowanym systemom edukacji, odrębnemu systemowi zabezpieczenia społecznego i powszechnej opiece zdrowotnej. Eksport surowców naftowych i gazowych przewodzi gospodarce, a obfite rezerwy gwarantują przyszły dobrobyt, w tym owoce morza, energię wodną, drewno, minerały, gaz ziemny i słodką wodę. Ropa naftowa to kolejny eksport, który przynosi Bogactwo Norwegii od 1970 roku.
Rząd inwestuje w bezpłatną edukację dla swoich obywateli, podczas gdy rodzice zapewniają, że dzieci uczą się znaczenia produktywności od najmłodszych lat w szkole. Zajęcie pracą jest podstawą kultury w Norwegii, bez której obywatele nie znajdują radości w życiu. Główne obłożenie to telekomunikacja i technologie. Przy niskim bezrobociu i ubóstwie na poziomie odpowiednio 3 i 0,5%, nic dziwnego, że standard życia w Norwegii jest pożądany przez inne narody. Chociaż w Norwegii wiele kosztuje, Norwegowie nie mają nic przeciwko inwestowaniu z powrotem w swoją gospodarkę, a wysoka siła nabywcza dzięki wysokim płacom pozwala im wydawać ekstrawagancko za granicą.
8. Stany Zjednoczone
Ludność: 331 643 466
PKB na mieszkańca (PPP): $65,279.5
Dzięki bogatej w zasoby ziemi i największej gospodarce na świecie, Stany Zjednoczone mają silną siłę nabywczą. Dostarcza energię i może eksportować ropę i gaz dla zysku, a wielkość gospodarki i wysokie tempo wzrostu realnego PKB nie mają sobie równych w żadnym innym kraju. Jako stosunkowo zregulowana gospodarka rynkowa ze zdecentralizowanym systemem politycznym, praktycznie nie ma przedsiębiorstw państwowych, a system prawny chroni odpowiedzialność inwestorów. Chociaż takie statystyki przyciągają utalentowanych ludzi na całym świecie, aby spróbować zarobić fortunę, pozostaje to jeden z najlepszych krajów, w których bogactwo nie jest dzielone po równo.
Ameryka ma przedsiębiorczy sposób myślenia, który jest zachęcany od najmłodszych lat i wspierany przez programy uniwersyteckie i instytucje badawcze. Istnieje również rozwinięty system finansowy w miejsce finansowania kapitałowego i zdecentralizowany system bankowy, który wspiera działalność przedsiębiorczą. Niemniej jednak dług publiczny wynosi obecnie 27 000 miliardów dolarów, co jest również o 3 000 miliardów dolarów wyższe niż przed COVID-19.