8 najbogatszych krajów świata




3. Katar
Ludność: 2 899 617
PKB na mieszkańca (PPP): $93,851.7
Z niewielkim przemysłem rybnym i prawie bez szkół zaledwie pięćdziesiąt lat temu, niegdyś śpiący półwysep u wschodnich wybrzeży Arabii Saudyjskiej stał się znaczącym światowym centrum eksportującym ropę naftową w ciągu ostatnich dwóch dekad. Katar po raz pierwszy rozpoczął masowy eksport naturalnych w 1997 roku do Japonii i Hiszpanii, rozszerzając się na inne kraje na początku 2000 roku. Piętnaście lat i 14 elektrowni gazowych później, jego PKB wzrósł wykładniczo z 30 miliardów dolarów do ponad 200 miliardów dolarów. Katar ma największe rezerwy gazu ziemnego na świecie, po Rosji i Iranie, na poziomie prawie 900 bilionów stóp sześciennych, zarabiając 60% swojego wspólnego PKB.
Po odkryciu ropy naftowej w 1939 roku i gazu ziemnego 30 lat później, w 1951 roku zaczęła produkować 46 500 baryłek dziennie. Chociaż część dochodów została wykorzystana do rozpoczęcia modernizacji kraju, rodzina królewska zgromadziła ich znaczną część, a udziały trafiły również do Wielkiej Brytanii, kraju rządzącego. Po uzyskaniu niepodległości w 1971 roku Khalifa bin Hamad zdetronizował ojca i zwiększył wydatki na programy społeczne, mieszkania, zdrowie, edukację i emerytury, obcinając zasiłki rodziny królewskiej. Kraj otrzymuje również znaczne zwroty z inwestycji w zagraniczne marki, banki, a nawet drużynę piłkarską Paris Saint-Germain i nieruchomości w Londynie.
4. Irlandia
Ludność: 4 953 494
PKB na mieszkańca (PPP): $87,212.0
Niskie podatki od osób prawnych nieustannie przyciągają wiele wielomiliardowych firm do przenoszenia i rozwijania działalności w Irlandii, przyczyniając się do PKB i wysokiego standardu życia ludzi. Chociaż obywatele otrzymują wysokie płace, dochód na mieszkańca rośnie znacznie wolniej niż zbiorowy PKB. Niemniej jednak stabilność kraju i ciągły wzrost bogactwa dzięki turystyce, rolnictwu i produkcji jest pożądany przez innych.
Główny eksport kraju obejmuje metale i produkty spożywcze, w tym browarnictwo, komputery, części i oprogramowanie oraz tekstylia. Irlandia jest również w dużej mierze zależna od branży usługowej, w tym centrów telefonicznych, usług prawnych, księgowości, obsługi klienta, maklera giełdowego i gastronomii.