3. KAPUCYNKI PRZECIWKO INFEKCJOM GRZYBICZYM
Jedną z zalet kapucyna (Tropaeolum majus) jest to, że jego kwitnienie trwa przez wiele miesięcy, od wiosny do jesieni. A spektakl, który oferuje, jest tego wart: jego kwiaty, pomarańczowy lub czerwony, są duże i efektowne.
Roślina, pochodząca z Ameryki Południowej (Ekwador i Peru), dobrze rośnie w doniczkach i doniczkach, ale także na rabatach kwiatowych. Preferuje półcień i jest bardzo odporny na mróz. Do użytku leczniczego zbiera się blaty kwiatowe, wiosną lub latem.
Właściwości: środek wykrztuśny, antybiotyk, antytusywny, moczopędny, przeciwgrzybiczy, rubefacientowy, pobudzający skórę głowy.
Wskazania: zalecane w przypadku zakażeń dróg oddechowych (grypa, zapalenie gardła) i dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego), jak również w celu zapobiegania powstawaniu kamieni nerkowych i zmniejszenia ilości mocznika w moczu. Jako środek moczopędny o umiarkowanym stężeniu, pomaga w leczeniu obrzęków i zatrzymywania płynów. Ale przede wszystkim jest on stosowany miejscowo na infekcje grzybicze w skórze, w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i pobudzenia lub wzmocnienia skóry.
Sposób użycia: wewnętrznie w prostym lub mieszanym naparze (jedna łyżka stołowa na filiżankę wody, dwie filiżanki dziennie), w płynnym ekstrakcie i nalewce; oraz zewnętrznie, bardziej skoncentrowany napar lub nalewka w masażu lub tarciu skóry głowy. Można go znaleźć jako składnik kremów lub maści do grzybów oraz szamponów wzmacniających włosy.
Środki ostrożności: Należy unikać toksycznych nasion, które nie są przyjmowane doustnie w przypadku ciąży, zapalenia żołądka, niedoczynności tarczycy, niewydolności nerek lub serca.