Wraz z upływem lat, w naszych narządach zachodzą pewne zmiany. Zmarszczki na skórze i siwe włosy, będące najwidoczniejszymi zewnętrznymi objawami, nie są szkodliwe.
Wraz z upływem lat, w naszych narządach zachodzą pewne zmiany. Zmarszczki na skórze i siwe włosy, będące najwidoczniejszymi zewnętrznymi objawami, nie są szkodliwe.
W przeciwieństwie do utraty pamięci, osłabienia kości lub pogorszenia słuchu i wzroku, negatywnie wpływającej na zdolność komunikacji, które w dużym stopniu pogarszają jakość życia.
Jak i dlaczego się starzejemy
Dlaczego właściwie się starzejemy? W jaki sposób do tego dochodzi? Czy pewne części ciała starzeją się szybciej niż inne? Istnieją dwie teorie, które cieszą się największym poparciem naukowym: teoria wolnych rodników oraz teoria skracania się telomerów.

Jako organizmy żywe, jesteśmy wystawieni na infekcje, emisje zewnętrzne i liczne substancje toksyczne (dodatki do żywności, pestycydy, plastik…). Wszystkie te elementy wytwarzają wolne rodniki. Z drugiej strony, organizm samoistnie wytwarza ten rodzaj cząsteczek utleniających w wyniku własnego metabolizmu i oddychania.
Wolne rodniki są niebezpieczne, jako że atakują składniki komórkowe –w szczególności kwasy wielonienasycone błony komórkowej, niektóre białka i materiał genetyczny– uszkadzając je i zmieniając ich funkcje.
Akumulowanie się uszkodzeń genomu powoduje skracanie się telomerów (najdalszej części DNA), które już samoistnie się zmniejszają wraz z każdym podziałem komórkowym. Kiedy utrata osiąga 20% łańcucha chromosomów, zatrzymuje się zdolność reprodukcji i komórka obumiera. Obydwa mechanizmy biorą udział w procesie starzenia się organizmu i komórek.